Ochrona przed promieniowaniem UV

Kupując okulary, należy zwrócić uwagę, aby posiadały one atest, gdyż brak odpowiednich filtrów może prowadzić do uszkodzenia wzroku. Brak prawidłowego zabezpieczenia podczas przebywania na słońcu może spowodować ostre zapalenie spojówki czy rogówki a nawet oparzenia plamki, które może doprowadzić do ślepoty, dlatego ochrona przed promieniowaniem jest niezwykle istotna.

Filtr UV chroni wrażliwą tęczówkę przed promieniowaniem UVA I UVB, filtr UV 400 daje maksymalną ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Kategorie filtrów UV w okularach

Standardowo klasyczne okulary mają przyciemniane soczewki o barwie ciemnoszarej lub czarnej. Stopień zaciemnienia przekłada się na ilość przepuszczanego przez soczewkę światła, powinien być oznaczony liczbowo na wewnętrznej stronie zausznika – oznacza on kategorie filtrów UV. Dostępne są szkła z kategorią filtra od najjaśniejszych- kat. 1 do najciemniejszych – kat.4, przy czym pamiętać należy, że okulary z kat. 4 filtra nie nadają się do jazdy samochodem (!)- są zbyt ciemne, przepuszczają tylko 8 % światła, sprawdzą się natomiast w górach lub w czasie urlopu nad ciepłym morzem.

Kat.1  – (przepuszcza 43-80% światła)
Soczewki delikatnie przyciemnione – często w kolorze żółtym lub bursztynowym. Sprawdzają się gorszych warunkach świetlnych.

Kat.2 – (przepuszcza 18-43% światła)
Soczewki o średnim zaciemnieniu. Okulary z filtrem kat. 2 sprawdzają się w dni o niewielkim natężeniu promieni słonecznych.

Kat.3 – (przepuszcza 8-18% światła)
Najczęściej spotykana kategoria filtra zaciemnienia i najbardziej uniwersalna. Okulary z kat. 3 doskonale sprawdza się w słoneczne dni w codziennym użytkowaniu oraz podczas wypadu na urlop w gorące kraje.

Kat.4 – (przepuszcza 3-8% światła)
Soczewki o bardzo mocnym zaciemnieniu. Polaroid nie zaleca ich do prowadzenia samochodu z uwagi na bardzo mocne zaciemnienie. Wykorzystywane są w bardzo ostrym słońcu np.: przez alpinistów w zaśnieżonych górach.

W pochmurne dni zalecamy stosowanie soczewek z kat. 1 – przepuszczają one około 40% światła. W dni słoneczne, kiedy potrzebna jest silniejsza ochrona przed promieniowaniem,  najlepiej sprawdzą się okulary z kat. Filtra 2– przy średnim nasłonecznieniu oraz z okulary z kat. 3 – najbardziej bezpieczne przy dużym słońcu.

Kategorie filtrów UV w okularach przeciwsłonecznych American Way oznaczona jest na każdym modelu po wewnętrznej stronie zausznika, jako Cat. Przykładowo: Cat.3 Oznacza kategorię filtra zaciemnienia 3

Uwaga! Ciemne szkła nie chronią automatycznie przed promieniami UV! Kolor szkieł to zupełnie co innego niż ochrona przed promieniowaniem. Intensywność zabarwienia decyduje jedynie o ochronie przed rażącym oczy światłem.

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV

Kategorie filtrów UV w okularach - ochrona przed promieniowaniem

Wszystkie okulary przeciwsłoneczne oferowane przez American Way posiadają filtr UV: dzięki temu szkodliwe promieniowanie UVA i UVB nie może przedostać się do oczu. Chrońcie Państwo swoje oczy, nosząc okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV!

Wszystkie oferowane przez American Way modele noszą znak CE, są zgodne z normą DIN EN ISO 12312-1 i dyrektywą 89/686 EWG. Kontrolujemy właściwości transmisyjne, przydatność do użytku w ruchu drogowym oraz ochronę przed promieniowaniem UV.