Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?

W dzisiejszych czasach przy tak dużym wyborze oprawek, okulary to nie tylko pomoc optyczna, ale także ozdoba i niemal wyznacznik trendów. Czym powinniśmy kierować się przy wyborze okularów, aby czuć się swobodnie oraz modnie? Najważniejszym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest kształt naszej twarzy. Wyróżnić można kilka podstawowych typów: owalny, okrągły, kwadratowy i sercowaty. Natomiast jeśli chodzi o kształt oprawek zasadniczo mamy do wyboru sześć ich rodzajów: okrągły, owalny, panto, kwadratowy/prostokątny, kocie oczy i pilotki.

Okulary do kształtu twarzy – jak dobrać i na co zwracać uwagę?

Przy doborze okularów do kształtu twarzy sugerujmy się przede wszystkim jedną prostą regułą: przeciwieństwa przyciągają! Jednak niezależnie od tego, na jaki kształt oprawek Państwo się zdecydują, idealne okulary to zawsze te okulary, które się Państwu podobają!

Jak dobrać okulary do twarzy? Najpopularniejsze kształty

Okulary do twarzy owalnej

Twarz owalna lub podłużna to taka, gdzie linia policzków zwęża się ku dołowi, a najszersze miejsce to linia kości policzkowych; charakteryzuje ją wysokie czoło oraz zaokrąglony i podłużny podbródek. Do tego typu twarzy najłatwiej dobrać oprawki, gdyż pasują do niej niemal wszystkie kształty. Najlepiej jednak wyglądać będą te bardziej geometryczne – kwadratowe, prostokątne czy pilotki. Jednocześnie pamiętajmy, że sami możemy nadać charakter własnemu stylowi: formy zaokrąglone złagodzą rysy twarzy, natomiast kanciaste wyostrzą.

Okulary do twarzy okrągłej

Główną cechą okrągłej twarzy jest taka sama jej wysokość i szerokość, pełne policzki, zaokrąglony podbródek oraz niskie czoło. Osoby o takiej twarzy powinny wybrać oprawki, które optycznie ją wydłużą i wyszczuplą. Okulary wyszczuplające twarz to okulary kwadratowe i prostokątne z cienkimi oprawkami lub bez nich. Polecane są też okulary ciemne, o wyrazistym kolorze, który wysmukli twarz, a także modne ostatnio wayfarery czy kocie oczy. Niedobrym wyborem są natomiast wszelkie oprawki koliste, które mają tendencję do pogrubiania.

Okulary do twarzy kwadratowej

Jeśli chodzi o okulary a kwadratowy kształt twarzy, to charakteryzuje się on mocno zarysowaną żuchwą oraz szerokim czołem, a jej proporcje są prawie identyczne. Dlatego też unikajmy szerokich, topornych oprawek, które mogą optycznie pogrubić twarz i wyostrzyć jej kontury. Szukajmy oprawek, o delikatnie zaokrąglonych liniach, które wydłużą twarz i nadadzą jej bardziej owalny kształt. Doskonale sprawdzą się więc tutaj modele okrągłe lub owalne, o kształcie kocich oczu lub pilotki. Nie bójmy się wyrazistych kolorów czy wzorków, skupią one uwagę na linii oczu i tym samym odwrócą ją od mocno zarysowanego podbródka. Jeśli chcemy optycznie wydłużyć twarz możemy również wybrać okulary z wąskimi oprawkami lub tylko górnym fragmentem ramki oraz ciemniejszą górną częścią i jaśniejszym dołem.

Okulary do twarzy sercowatej

A jak dobrać oprawki do kształtu twarzy sercowatego? Odznacza się on szczupłą, nieco szpiczastą brodą i szerokim czołem. Do tego typu twarzy zaleca się cienkie oprawki o zaokrąglonej dolnej krawędzi lub nawiązujące do koła czy owalu. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku oprawki o łagodnym zarysie tzw. patenki lub jak najmniej widoczne, w jasnym kolorze okulary zrobione z cienkiego drutu lub same szkła z noskami. Unikać należy ostrych kształtów, które jeszcze bardziej mogłyby wyostrzyć rysy twarzy.

Dlatego polecane są nawet delikatne kocie oczka lub oprawki o kształcie motyla. Pamiętać trzeba, aby nie wybierać modnych ostatnio okularów o kwadratowych i grubych oprawkach.

Okulary a kształt twarzy

Odpowiedni dobór okularów do kształtu twarzy

Przy doborze okularów do kształtu twarzy nie musimy sztywno trzymać się wszystkich wyszczególnionych tu zasad. Ważne są również nasze indywidualne upodobania. Okulary stały się nieodłącznym elementem stroju, a styl oprawek mówi dużo o użytkowniku i podkreśla jego image. Dlatego dobór oprawek może okazać się przede wszystkim dobra zabawą!

Wybór kształtów i kolorów okularów oferowany przez firmę American Way jest bardzo duży. Gwarantujemy, że w naszej ofercie znajdą Państwo odpowiednie dla siebie modele – zarówno jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne, jak i okulary do czytania. Skontaktuj się z nami!