Polaryzacja w okularach – co to jest?

Okulary polaryzacyjne – z tą nazwą wielu z nas zetknęło się już niejednokrotnie. O co właściwie chodzi?

Praktycznie każdy z nas w sezonie letnim, a zdarza się też i w zimowym, używa okularów przeciwsłonecznych. Często jednak możemy zauważyć, że mimo zastosowania tego typu ochrony, promienie słoneczne nadal nas oślepiają. Światło odbite od tafli wody, połaci śniegu, szyb samochodów, mokrych od deszczu ulic – powoduje nieprzyjemne refleksy, które męczą oczy i utrudniają nam widoczność. Przyczyną tego dyskomfortu jest spolaryzowane światło powstające podczas odbicia. W tym przypadku klasyczne okulary przeciwsłoneczne, które tłumią jedynie część odbitego światła, już nie wystarczą. Pomocna okaże się polaryzacja, czyli specjalne filtry, które dzięki swojej strukturze, blokują odbite, spolaryzowane światło i umożliwiają wyraźne widzenie kontrastów, bez oślepiania.

Co to znaczy polaryzacja w okularach?

A zatem… co to jest polaryzacja w okularach słonecznych i na jakiej zasadzie działają te filtry? Promienie świetlne rozchodzą się w różnych kierunkach. Po przejściu przez soczewkę polaryzacyjną uporządkowują się w jednej płaszczyźnie. Kiedy promienie słoneczne padają na gładką powierzchnię ulegają odbiciu i rozpraszają się w dwóch kierunkach: poziomym i pionowym. Pionowe promienie świetlne są nośnikiem ważnych informacji dla naszych oczu. Dzięki nim widzimy kolory i kontrasty. Natomiast promienie biegnące poziomo tworzą oślepiające białe refleksy szczególnie niebezpieczne przy odbiciu od lśniących powierzchni takich jak np. karoserie samochodów, tafla wody, śnieg, szyby. Polaryzacja skutecznie blokuje światło odbite od poziomych płaszczyzn (śnieg, woda, piasek, szosa), ograniczając do minimum wpływ wszelkiego rodzaju dokuczliwych odblasków, czy lśnień. Filtr polaryzacyjny zwiększa kontrastowość obrazu, znacząco poprawia jakość widzenia i nasycenie kolorów, zapewnia 100% ochronę przed promieniowaniem UV oraz eliminuje 99% odblasków świetlnych.

Polaryzacja w okularach co to jest?

Co to jest polaryzacja i komu się przyda w okularach?

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją pokochają przede wszystkim amatorzy sportów wodnych np. wędkarze, żeglarze czy kajakarze. Polaryzacja minimalizuje niepożądane odbicia światła od powierzchni wody, a co za tym idzie poprawia komfort widzenia.

– Walory okularów polaryzacyjnych docenią sportowcy i wszyscy ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas zarówno zimą jak i latem. Przydadzą się zimą na śniegu i lodzie np. w czasie jazdy na nartach lub łyżwach. Latem natomiast w czasie jazdy na rowerze czy rolkach, a także podczas górskich wspinaczek czy zwyczajnego spaceru. Wszędzie tam, gdzie ważna jest ostrość widzenia i bezpieczeństwo.

– Występowanie odblasków (na jezdni lub szybie) znacznie utrudnia jazdę samochodem, dlatego też soczewki polaryzacyjne polecane są szczególnie kierowcom. Sprawdzają się o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych.

– Stosowanie okularów z polaryzacją znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na schorzenia wzroku. Może uchronić nas przed zapaleniem spojówek czy zapaleniem rogówki. Doskonale posłużą osobom cierpiącym na nadwrażliwość na promienie słoneczne oraz osobom z wadą wzroku lub astygmatyzmem.

Co to znaczy polaryzacja w okularach na co dzień? Tak naprawdę przyda się ona każdemu z nas. W ofercie producenta i dystrybutora American Way znajdą Państwo bogaty wybór okularów przeciwsłonecznych z soczewkami polaryzacyjnymi. Zapraszamy do kontaktu z nami!