Jaki kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne stanowią ochronę oczu, ale równocześnie (i coraz częściej) są elementem naszej garderoby, ozdobą stroju, ale również maja swoje funkcje praktyczne i specjalne.
Nie ma modelu okularów idealnych na każdą pogodę i dostosowanych do każdego rodzaju nasłonecznienia. Kolory soczewek mają tu duże znaczenie. Przy wyborze kolorowych okularów warto się zastanowić nad ich przeznaczeniem.
Na rynku dostępnych jest wiele kolorów szkieł okularowych do wyboru. Czym należy się więc kierować wybierając najlepsze dla siebie okulary? – Podpowiadamy poniżej:

Dostępne kolory soczewek do okularów

Soczewki szare

Kolor soczewek - szkła szare 

Neutralne soczewki, nie zniekształcają obrazu, dla takich aktywności jak bieganie, wędrówki, żagle, golf, tenis, strzelectwo i łucznictwo (tylko z polaryzacją). Nie przekłamują widzenia kolorów, efekt kontrastu jest naturalny. Umożliwiają doskonałą percepcję barw obserwowanych przedmiotów.

Soczewki miedziane, brązowe, bursztynowe

Kolor soczewek - szkła brązowe 

Zalecane są między innymi:
– dla kierowców, te kolory soczewek  pochłaniają promieniowanie niebieskie, co zwiększa komfort w czasie jazdy, wzmacniają tez odbiór czerwieni – co poprawia odbiór świateł sygnalizacyjnych i oznakowania samochodów
– dla wędkarzy – wyostrzają obraz nad wodą
– dla amatorów sportów – rower, trekking, wyprawy w góry, wspinaczka, bieganie, narty, piłka, tenis, wędkarstwo, żagle, łucznictwo, strzelectwo, alpinizm, wspinaczka lodowa (cztery ostatnie sporty tylko soczewki polaryzacyjne- dają efekt kontrastu, przez co oko w nich nie męczy się. Szkła bursztynowe są idealne na pochmurne dni a brązowe na słoneczne.

Żółte szkła w okularach

Kolor soczewek - szkła żółte 

Okulary z żółtymi szkłami są doskonałe na narty, golf, tenis, żagle. Kolor soczewek idealny na zachmurzenie – podczas jesiennej szarówki, opadów śniegu, deszczu i mgły, o zmierzchu. Zapewnią większy kontrast widzenia, rozjaśnią obraz, zredukują olśnienia. Sprawdzą się zarówno w nocy, na sztucznie oświetlonym stoku, jak podczas jazdy rowerem po zacienionym lesie.

Pomarańczowe szkła w okularach

Kolor soczewek - szkła pomarańczowe

Okulary z pomarańczowymi szkłami są dobre dla aktywności jak jazda na rowerze, piłka, narty, snowboard. Chronią przed promieniowaniem podczerwonym, znakomicie poprawiają kontrast. Dobre na gorszą pogodę z mniejszą ilością słońca.

Soczewki zielone

Kolor soczewek - szkła zielone

Ukoją zmęczone oczy, polecane dla wszystkich aktywności. Uniwersalny kolor, poprawiający kontrast przy słabym oświetleniu oraz zmniejszający zmęczenie oczu przy jasnym świetle.

Soczewki różowe

Kolor soczewek - szkła różowe

Na narty, wędkarstwo, rower, żagle, dla osób uprawiających sport przy słabym oświetleniu. Ten kolor soczewek poprawia naturalne barwy i zwiększa kontrast przedmiotów oglądanych na białym, zielonym lub niebieskim tle, jednocześnie zwiększając ostrość widzenia. Szkła różowe nadają się na pochmurne dni. Nie wywołują zmęczenia przy długotrwałym noszeniu okularów, a niektórych wręcz nastrajają optymistycznie i poprawiają humor.

Szkła srebrne lustrzane

Kolor soczewek - szkła srebrne, lustrzane

Ochraniają przed oślepiającym światłem, nie należy ich używać kierując samochodem.

Szkła z polaryzacją

Kolor soczewek - szkła z polaryzacją

Eliminują odblaski, przez co niwelują refleksy, wzmacniają naturalne widzenie barw oraz kontrast, polecane dla kierowców.

Szkła czarne i grafitowe

Kolor soczewek - szkła czarne i grafitowe

Mocno chronią przed intensywnym słońcem. Wzmacniają kontrast i nie przekłamują kolorów. Nadają się do sportów, które potrzebują takiej ochrony, np. alpinizmu, himalaizmu, wspinaczki lodowej.